środa, 6 lipca 2011

Akcja "Pomagamy pszczołom"

W ostatnich latach odnotowano dużą umieralność pszczół. Wszczęto badania, które wykazały, iż powodem owej umieralności jest stosowanie nawozów sztucznych ( na polach uprawnych jak i w ogródkach), wypalanie traw, duże skażenie środowiska, które prowadzi do obniżenia odporności pszczół,transport pszczół na odległość tysięcy kilometrów w celu zapylania,  promieniowanie emitowane przez telefonię komórkową, które zakłóca system nawigacyjny pszczół sprawiając, że nie mogą trafić z powrotem do ula.


*Patronatem akcji "Pomagamy pszczołom" jest olej Kujawski.

Niestety, nie cofniemy czasu i nie wrócimy życia pszczołom. Ale możemy spowolnić proces umieralności poprzez:

* nie wypalanie traw i łąk
* unikanie nawozów sztucznych, w zamian stosować np. kompost
* dbanie o to, by w naszym ogrodzie była mozaika siedlisk roślinnych - trochę drzew, trochę krzewów, rabaty z kwiatami, ogródek skalny i miejsce podmokłe
* sadzenie coś w swoim ogrodzie rośliny które nie są gatunkiem inwazyjnym, który może zaszkodzić przyrodzie.
* posiadanie dużo różnych gatunków drzew owocowych
* sadzenie mchów lub robienie oczka wodnego otoczonego roślinami , z którego pszczoły mogą pić wodę. Ważne jest, aby nie instalować w ogródku talerzyków i miseczek, pszczoły mogą się w nich utopić.




CIEKAWOSTKI: 

  • Inne rośliny, które upiększą nasz ogród przyjazny pszczołom, to malwy, wrzosy, łubiny, nasturcje, nagietki, dalie.
  • Mało kto wie, że kwiaty marchwi są miododajne (podobnie jak inne „baldachy” – np. koper, pietruszka, lubczyk, czy kminek), dlatego dajmy zakwitnąć kilku krzakom marchwi lub kopru.
  • Na całym świecie do wielkiej i bardzo pożytecznej rodziny pszczołowatych należy aż 20000 gatunków owadów.
  • W Polsce mieszka całkiem pokaźna pszczela rodzina, składająca się aż z 450 gatunków pszczołowatych, które nie wytwarzają miodu. 
  • Wczesną wiosną cała armia pszczół rusza do pracy – zapyla kwitnące sady, łany rzepaku i większość roślin będących surowcem do produkcji żywności. Według szacunków, w naszej szerokości geograficznej rośliny owadopylne stanowią około 78% gatunków. Bez udziału pszczół wiele gatunków roślin nie mogłoby się rozwijać lub ich uprawy dawałyby niewielkie plony.
  • Wszystkie pszczołowate żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Pyłkiem karmią też swoje larwy. Jednocześnie zapylają, czyli przenoszą pyłek i umożliwiają roślinom zapłodnienie, a w rezultacie powstanie owocu. To właśnie pszczołowatym i ich pracy zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności. Dzięki temu, że jest ich tak dużo i są tak różnorodne, mogą zapylać całą masę roślin i działać w różnych warunkach. 


3 komentarze:

  1. NIE MA ŻYCIA BEZ BZYKANIA - dobre

    OdpowiedzUsuń
  2. Akcja z "Kujawskim pomagamy pszczołom" jest chwalebna, ale nie należy zapominać, ża Zakłady Tłuszczowe Kruszwica producent Oleju Kujawskiego to jeden z większych w rejonie kujawskim trucicieli i jednocześnie to na uprawach rzepaku mamy najwięcej zatruć pszczół.Co wiecej dwuznaczność intencji sponsora tej akcji widać dobitnie gdy sptyamy rolnika/plantatora rzepaku czym były zaprawione nasiona rzepaku.To nistety przemysł tłuszczowy i korporacje(Byer i inne) są odpowiedzialne za giniecie rodzin pszczelich t.z.w.CCD. O NEONIKOTYNIDACH w akcji Kujawskiego nic sie nie dowiecie.ZT Kruszwica próbują PR'aowo wybielić się, a pszczoły dalej giną.

    OdpowiedzUsuń
  3. Faktycznie bardzo ciekawie napisane. Czekam na więcej.

    OdpowiedzUsuń